Kvůli pandemii konference INSPO proběhla poprvé online

Kvůli pandemii se konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami letos poprvé nemohla uskutečnit v Kongresovém centru Praha. Jubilejní 20. ročník proto její organizátoři uspořádali 12. října 2020 online. V živém vysílání, během kterého byla také udělena Cena Nadace Vodafone Rafael, diváci plně využili možnost klást přednášejícím dotazy.

Záznam konference je možné zhlédnout zde.

V úvodním ohlédnutí za 20 lety rozvoje technologií usnadňujících život lidem se zdravotním postižením organizátor INSPO Jaroslav Winter z BMI sdružení připomněl některé důležité mezníky, které například pro lidi neschopné ovládat počítačovou myš rukou vedly od tyčky v ústech až po ovládání počítače hlasem, pohybem očí, mozkem a mnoha dalšími způsoby.

Spisovatelka Markéta Vítková představila knihu Kamil – malíř snů, kterou doplňují hmatové 3D modely vytištěné na 3D tiskárně. Díky nim mají nevidomí a slabozrací čtenáři z příběhu větší zážitek, protože si postavy mohou osahat. Modely ale může využít kdokoliv. Podklady pro 3D tisk jsou zdarma ke stažení na stránkách partnera – firmy Průša Lab: www.prusaprinters.org.

Petr Herian předvedl, jak se automaticky generují titulky k televizním pořadům a videím, které firma NEWTON Technologies vystavuje na internetové televizi pro neslyšící Beey. Tuto technologii již brzy začne pro své rozhovory využívat i kanál DVTV.

S kamerovým systémem OrCam seznámili diváky Jan Cejthamr a nevidomý Tomáš Kadlec. Ten předvedl, jak toto miniaturní zařízení připevněné k brýlím dokáže přečíst text, čárový kód či rozpoznat tváře.

V předešlých ročnících Nadace Vodafone již pětkrát udělila Cenu Rafael za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením. Letos porota vybírala mezi vítězi hackathonu AI for Accessibility od Microsoftu, který byl zaměřen na využití umělé inteligence. Cenu Rafael získala aplikace Cash Reader, která umožňuje nevidomým rozpoznat bankovky. Tomáš Jelínek při převzetí ceny uvedl, že s cenou spojených 200 000 Kč využijí mimo jiné k přidání nové funkce, díky které aplikace současně s rozpoznáním bankovky převede její hodnotu podle aktuálního kurzu do domácí měny.

Filip Maleňák předvedl novou funkci aplikace Záchranka, jíž je videopřenos z místa nehody doplněný o online chat s operátorem linky 155. Zvlášť ji ocení lidé se sluchovým postižením.

S internetovou seznamkou TvojeLaska.cz seznámila diváky Kristýna Mertlová. Seznamka využívá unikátní nejmodernější vědeckou metodu párování a s úspěchem pomáhá v seznamování lidem s různými hendikepy.

Filmový festival Jeden svět se už pět let snaží o to, aby byl přístupný lidem s různým zdravotním postižením. Co vše to obnáší, prozradila metodička přístupnosti Mariana Chytilová.

Odkaz na videozáznam konference INSPO 2020 online je na www.inspo.cz.

Konference INSPO 2021 se uskuteční v Kongresovém centru Praha 10. dubna 2021, pokud to v tu dobu epidemiologická situace dovolí.

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje provoz a vývoj technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jubilejního 20. ročníku jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení.


Záštitu konferenci poskytli Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Related articles

Allegro v letošní vánoční kampani připomíná, co je o svátcích nejdůležitější

Nákupní platforma Allegro své vánoční reklamy často využívá také jako prostor k diskusi o tématech, která považuje za důležitá a aktuální. Letos tak přináší svým zákazníkům příběh staršího muže a jeho rodiny, na kterém ukazuje, jak běh času ovlivňuje vztahy s našimi blízkými.

To máte… a neb konfigurátor produktů a jeho využití v eshopech

Konfigurátor je nástroj, který umožňuje uživatelům přizpůsobit komponenty a vlastnosti výrobku tak, aby hotový výrobek co nejvíce splňoval jeho osekávání a optimálně tak pokryl jeho potřeby a požadavky. Produkty se konfigurují pomocí vizuálního rozhraní, kde mohou uživatelé měnit různé atributy (barvu, materiál, příslušenství atd.) a zobrazit si plně personalizovaný výrobek navržený podle jejich specifikací.

Case Studies

Content & copywriting

Compass Music Platform

A clothing brand wanted to launch a new e-commerce website that would allow customers to browse and purchase their products online. We developed a...
Content & copywriting

NewsWeek Magazine

A clothing brand wanted to launch a new e-commerce website that would allow customers to browse and purchase their products online. We developed a...
E-commerce development

Beauty & Makeup Shop

A clothing brand wanted to launch a new e-commerce website that would allow customers to browse and purchase their products online. We developed a...